Půr: Spojené státy jsou nemocným mužem současnosti. Není to zdaleka jen chyba Trumpa

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | V mezinárodních vztazích se označení „nemocný muž“ používá pro velmoci, které se ocitly ve strukturálních problémech. Rusové takto označovali Osmanskou říši v 19. století, v Evropě to zase bylo Rakousko-Uhersko či Německo krátce po 2. světové válce. Protesty ve Spojených státech ukazují, že podobné přirovnání začíná být na místě i u světové velmoci číslo jedna.

Demonstrace a násilnosti po celé zemi rozpoutala smrt George Floyda při policejním zásahu, kvůli níž je jeden z policistů obviněn z vraždy. Bylo by naivní se domnívat, že všichni vyšli protestovat právě kvůli smrti Floyda, což je patrné při záběrech rabování či násilností. Je to ale jen katalyzátor hlubších změn v americké společnosti.

Pokud jste někdy projížděli ghettem v kterémkoliv americkém velkoměstě, patrně si dobře pamatujete výjevy, které nejsou nepodobné výjevům ze zemí třetího světa. Černoši sice mohou od 60. let minulého století jezdit autobusem s bílými a mohou chodit na univerzity, což mimochodem není vůbec dlouhá doba, ale neznamená to, že rasismus v americké společnosti vymizel.

Kuba: ODS musí být dominantní a pak až řešit spojence. Fiala by měl být dynamičtější

sinfin.digital