Půr: Konec falešného spasitele. Poslanecká komise strhla Bakalův pečlivě budovaný nátěr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Zdeněk Bakala je v určitých kruzích nekriticky vnímán jako mecenáš, jehož dobré skutky výrazně převažují ty špatné. Proto mimo jiné nikdy neuslyšíte, že jeho média jsou  „vlastněná oligarchou“. Pokud jde o peníze, které vydělal na Ostravsku, často se setkáte s výkladem, že se jen zachoval jako podnikatel a na tom přeci není nic špatného. Závěrečná zpráva sněmovní vyšetřovací komise k OKD, o níž vás dnes ráno informujeme, ovšem tuto image trhá na kusy.

„Jsem šťastný a vděčný, že se mi díky podnikání dostává nemalých možností podporovat dlouhodobě hodnoty, ve které věřím, ať jde o otevřená a svobodná společenství, lidská práva nebo kvalitní vzdělání,“ říká Bakala v nedávném rozhovoru pro Deník N a důsledně tak pěstuje svůj neposkvrněný obraz. Pak je tu ale taky druhý pohled, který zastupuje čerstvá zpráva sněmovní komise. Její klíčová pasáž tvrdí, že Bakala byl pravděpodobně od počátku hlavním beneficientem prodeje státního podílu OKD, přestože ho vláda prodávala společnosti Karbon Invest. Tato pasáž je zcela klíčová a dovolím si ji ocitovat celou.

„Vláda prodala v roce 2004 minoritní podíl v OKD společnosti KARBON INVEST, která již v té době měla podepsanou smlouvu s finanční skupinou Zdeňka Bakaly, a reálným kupujícím tak byl od počátku pan Bakala. Z dostupných informací nelze jednoznačně zjistit, zda vláda o této skutečnosti věděla. Skupina Zdeňka Bakaly ovládla OKD za cenu 4,1 miliardy korun a vyvedla z ní do zahraničí nejméně 65 miliard korun předtím, než společnosti přivodila úpadek a de facto ji předala zpět státu. Vlastník NWR vyvedl ze společnosti maximum a útlum těžby včetně eventuálního ukončení těžby ponechal na ČR, která těžbu a zpracování černého uhlí odkoupila do státní společnosti PRISKO.“

Tunelování OKD od začátku režíroval Bakala, naznačuje sněmovní komise

sinfin.digital