Proč je reakce spojenců na výbuch ve Vrběticích tak vlažná a jakou roli v tom hraje kariéra šéfa BIS Koudelky

Kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích existuje celá řada nezodpovězených i nezodpověditelných otázek, přesto je jedna skutečně zarážející. Proč spojenci na útok ruských tajných služeb na území Česka zatím prakticky nereagovali? Když jsme oslovili nejrůznější zdroje ze zpravodajské komunity, odpověď byla jasná: Načasování nebylo šťastné, i když to do značné míry nebylo zaviněné vládou.

Abychom mohli celý příběh zasadit do kontextu, je třeba se vrátit k tiskové konferenci, která se odehrála překvapivě minulý týden v sobotu večer. Jen krátce po šokujícím oznámení ruského útoku vychází dva články. Jeden z nich vydává Ondřej Kundra na webu Respektu a druhý Martin Shabu na stránce Lidových novin. Oba obsahují poměrně velké množství detailů, z nichž mnohé na tiskové konferenci nezazněly. To jasně ukazuje, že minimálně tito novináři měli informace dříve než veřejnost a většina politické scény.

Není to ostatně poprvé a většinou se v minulosti jednalo o akce Bezpečnostní informační služby (BIS). Jistě si všichni vzpomenete na kauzu Muž s ricinem, která skončila blamáží. Na rozkrytí ruského útoku nicméně spolupracovaly i další služby a složky, zejména vojenská, civilní rozvědka, NCOZ a státní zastupitelství. INFO.CZ hovořilo s řadou svých zdrojů ve všech jmenovaných složkách, přičemž všichni se shodují na jednom: Sobotní nečekané oznámení bylo reakcí na hrozící mediální únik.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč členské státy EU nevyhostily ruské diplomaty?
  • Co se tentokrát může odehrát kolem Koudelkova povýšení?
  • A co všechno šéf BIS odmítl?
sinfin.digital