Zatímco na nedostupnost vlastního bydlení si už Češi neochotně zvykli, zhoršená dostupnost nájemního bydlení je může v příštích měsících ještě pořádně překvapit. Na datech je však patrné už nyní, že dostupných bytů je stále méně a jejich cena roste. Například v Praze se počet inzerátů na byty k pronájmu snížil o 69 procent, cena naopak v dubnu meziměsíčně vyskočila o 2,5 procenta. Podle odborníků bude hůř.
Úvodem několik čísel. Aby si běžný Čech mohl pořídit průměrné bydlení, musí zaplatit 12,2 ročního platu, spočítala nedávno společnost Deloitte. To je nejvíce v celé Evropě. Je tak úplně jedno, že ceny za metr čtvereční v Londýně, Paříži nebo Berlíně jsou stále několikrát vyšší než v Česku – u nás je reálná dostupnost bydlení nižší.
Příčiny už byly dobře popsány. Jednou z těch nejpodstatnějších je délka stavebního řízení. To průměrně trvá –především kvůli byrokracii – 5,5 roku a Česko se tak v tomto ohledu stabilně pohybuje na světovém chvostu mezi zeměmi, jako je Kamerun, Burundi nebo Honduras. A zatímco poptávka po vlastním bydlení roste, nabídka nestíhá stavět a cena roste.