Palička: Disident 21. století? Nechtěné důsledky „digitální likvidace“ Tommyho Robinsona

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Britský aktivista Tommy Robinson se po čase dostal znovu do centra pozornosti. Facebook a Instagram mu zablokovaly profily s odůvodněním, že opakovaně porušuje jejich pravidla. Na sociálních sítích měl zveřejňovat příspěvky vyvolávající nenávist. Robinsonovi podporovatelé mluví o cenzuře, jeho odpůrci zase o správném kroku, pro který skutečně existovaly důvody. Realita je ale o poznání složitější.

V prvé řadě je nutné si přiznat, že Robinson skutečně není žádný svatoušek a prototyp kladného hrdiny. Rodák z Lutonu vzešel z prostředí fotbalových rváčů a kromě násilných šarvátek se v minulosti nebál ani majetkové a drogové trestné činnosti či nelegálního pokusu o vstup do USA s falešným pasem. Jeho trestní rejstřík je vcelku bohatý a nezpochybnitelné jsou i jeho kontakty s představiteli ultrapravicové scény.

Proces s gangem

Soud případ zneužívání uzavřel loni v říjnu. Usvědčeny byly dvě desítky mužů převážně pákistánského původu z celkem 120 sexuálních trestných činů. Hlava skupiny dostala 18letý trest.

Jméno šestatřicetiletého aktivisty se dostalo do povědomí širší veřejnosti v souvislosti s případem pákistánského gangu, jehož členy v Británii odsoudili za znásilňování a sexuální zneužívání nezletilých dívek. Robinson navzdory nařízenému informačnímu embargu o procesu natáčel a vysílal to živě na internetu. Loni kvůli tomu byl zatčen před soudní budovou v Leedsu a následně dostal 13 měsíců vězení za pohrdání soudem, což vyvolalo poměrně ostré reakce jeho příznivců. Odvolací soud verdikt v srpnu zrušil, Robinsona propustil na kauci a nařídil nové líčení.

sinfin.digital