KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Že se u nás „staří“ s „mladými“ moc nemusejí a že válka generací neblaze ovlivňuje volební výsledky, to už vidíme nějaký čas. Chystané rouškovné je další takovou „akcí klín“, která může eskalovat nepřátelství. Stojí to za těch šest tisíc? Na sociálních sítích i řada seniorů říká, že ne a ať vláda raději pomůže jejich dětem, vnukům, samoživitelkám a podnikatelům.
Kabinet původně tvrdil, že těch šest tisíc k letošní penzi má seniorům nahradit škody utrpěné během karantény. Mnozí ale začali namítat, že právě penzisté na tom vlastně byli nejlépe, protože měli své jisté. Důchod chodil ve stejné výši i během epidemie, zatímco jiní byli ohroženi ztrátou zaměstnání či výpadkem tržeb. Vůbec nejhůře pak na tom jsou samoživitelé, z nichž už téměř třetina musí vyjít s měsíčním příjmem pod deset tisíc (před krizí šlo o asi 16 % takových domácností).
Vláda tedy našla jiné zdůvodnění – prý jde o odškodnění za způsobený stres. Zase vedle. Dle studie think-tanku IDEA a týmu COVID-19 senioři 65+ trpěli během antivirových opatření úzkostí vůbec nejméně ze všech. Daleko hůře na tom byli mladí a vůbec nejhůře matky s malými dětmi. Přesto se kabinet dál drží plánu a chystá rouškovné ve výši šesti tisíc pro každého seniora. Tato nevyžádaná péče o penzisty ještě více bije do očí, když ji srovnáme s tím, jak kabinet nakládá s živnostníky či samoživitelkami.
Osobám samostatně výdělečně činným ministerstvo financí vyhrožuje stíháním, pokud snad inkasovaly koronavirový kompenzační bonus neoprávněně a radí jim ho „preventivně“ vrátit. Po samoživitelkách úředníci chtějí doložit nájemní smlouvu partnera, s nímž se rozešli, než jim vyplatí příspěvek na bydlení. Ale dědečkové a babičky jsou prostě VIP. Samozřejmě, tvoří základ elektorátu a ANO vyhrávají volby. Ale zdá se, že tentokrát je pro ně samotné té populistické péče zkrátka už moc a dávají najevo nesouhlas.