Je Česko fakt „worst in covid“? Nová analýza ukazuje, že je to složitější, než se na první pohled může zdát

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Jeho vlastní hláška „best in covid“ se premiérovi Andreji Babišovi vrací jak bumerang. Se zhruba 30 tisíci zemřelých na covid totiž Česko patří spíš mezi nejhorší na světě. Realita se ale od oficiálních statistik může dost lišit. Říká to přinejmenším analýza skutečné bilance úmrtí lidí na covid, kterou v květnu vydal Institut pro měření a vyhodnocování zdraví při Washingtonské univerzitě (IHME).

Ta totiž ukazuje velké rozdíly mezi oficiálně vykázaným počtem obětí koronaviru a skutečným počtem úmrtí způsobených pandemií. Čísla IHME vlastně jen navazují na to, což už v zimě zmínil exministr zdravotnictví Jan Blatný, kvůli respektu k mrtvým i předvolební politizaci pandemie byl ale okamžitě umlčen; tehdy nicméně řekl, že na tom Česko ve skutečnosti není ve srovnání s ostatními zeměmi tak špatně, jak ukazují jednotlivé národní statistiky, protože se dost liší jejich metodika. A Česko je až příliš přísné.

Blatný současně dodal, že se k tomu racionálně budeme moct vrátit až za nějaké dva tři roky, až opadnou emoce i politizace pandemie. Analýza IHME se k tomu vrací dřív. Zahrnuje dvacet zemí s nejvyšším počtem mrtvých na 100 tisíc obyvatel, jak je uvádějí i některé žebříčky, které často citují i naše média a podle nichž jsme v počtu mrtvých v poměru k populaci třetí na světě. Z jejího srování ovšem plyne, že nám ve skutečnosti patří až patnácté místo na světě. Nejsme tedy stále „best in covid“, taky ale ani „worst in covid“. 

sinfin.digital