Položil na kolena vládu Theresy May. Za Borisem Johnsonem stál až do konce. Pomohl k moci Liz Truss. Ikona pravého křídla Konzervativní strany. Nemesis všech levičáků od Cornwallu až po Skotskou vysočinu. V nové roli ministra obchodu má jediný úkol – zachránit britskou energetiku. Jaký ale skutečně je Jacob Rees-Mogg?
Přezdívá se mu „ctihodný poslanec za 18. století“. Takový je totiž jeho styl. Dvouřadé obleky. Archaické výrazivo. Jacob vždy hájil základní konzervativní hodnoty, které například Cornerstone Group, jejímž je členem, vystihuje ve svém mottu jako tři F – Faith, Flag and Family (víra, vlajka a rodina).
Rees-Mogg tak například nesouhlasí se stejnopohlavními sňatky a je jedním z patronů Right 4 Life (Právo na život) – neziskové organizace bojující za přísnější regulaci potratů. (Ty jsou přitom v Británii de facto legální i na základě pouhého rozhodnutí matky až do šestého měsíce těhotenství).
Tyto jeho názory podle mnohých dávno patří do minulosti. Nenechte se ale zmást. Rees-Mogg je sice tradicionalista, ale internet je jeho moře.
Začalo to v létě 2017. Tehdy se na internetu zrodilo Moggmentum – spontánní hnutí konzervativních aktivistů, pro které se Jacob díky svému vystupování a své komunikaci na sociálních sítích (hlavně na Instagramu) stal symbolem odporu proti tehdejšímu ultralevicovému lídrovi labouristů Jeremymu Corbynovi a obecně proti woke hnutí.
Jacob Rees-Mogg byl v té době jen řadovým poslancem. Poprvé zvoleným teprve v roce 2010 za Severovýchodní Sommerset v jihozápadní Anglii hned vedle Bristolu. Moggmentum ho ale (znovu) katapultovalo do středu pozornosti médií i veřejnosti.