KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Dost hoaxů, co nás ničí, řekli si Piráti. A protože jsou známí političtí pionýři, tak na vyvracení mnohých vlastních i nevlastních myšlenek a nápadů, co se poslední dobou stále více šíří webem, před volbami nasadí nejen algoritmický software, ale i pasivní call centrum. Každý tak bude moct zavolat a zeptat se... A na co vlastně?
Třeba jestli už šéf strany Ivan Bartoš politicky dospěl, takže už nechce muslimskou Evropu bez hranic a naopak chce naše členství v EU i NATO? Nebo jestli Mikuláš Ferjenčík pořád ještě touží po polyamorii? Anebo jestli pirát Tomáš Kapler bude i dál prosazovat zdanění každého metru bydlení nad třicet metrů čtverečních na hlavu? Tohle všechno jsou totiž pravověrné výroky či nápady pirátů, před nimž teď před volbami radši sami utíkají, jak jsou toxické.
Zatímco nejen to, že Bartoš v Praze rozdává drogy, je samozřejmě pravověrný hoax. Stejně je to ale ironie: Piráti vtrhli do politiky s originálním krédem, že internet je jejich moře, kde je všechno všech, a teď se na něm sami najednou topí. Tak už to ale bývá. Navíc si za to můžou sami: když do světa vypustíte tolik originálních myšlenek a mnohé z nich ještě ke všemu na vlastním veřejném fóru, tak fakt nemůžete čekat, že z toho politická konkurence neudělá brutální dezinformační kampaň.
Nutkání ušpinit se by měl i Tomáš Halík. Ano, call centrum je určitě další pirátskou premiérou a nejspíš si ve volební kampani ještě zahraje svou důstojnou roli. Skoro jako by si říkalo o nějaký stand-up. Jenže nejde jen o legraci. Potřeba „popíračského“ call centra vychází ze samé podstaty pirátské strany: kromě moře internetu, nejasného postoje k soukromému vlastnictví a lásky k digitalizaci všeho včetně našich životů ji pohromadě nikdy nedrželo nic moc jiného.