KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Égalité v praxi. Bývalý francouzský premiér a současný ministr zdravotnictví čelí vyšetřování kvůli tomu, že na jaře údajně příliš pomalu reagovali na epidemii. Tak to chodí v demokratickém právním státě: před zákonem si nikdo není rovnější. Nejde o vinu, tu je třeba teprve dokázat. Ale lidé musejí vidět, že ani vysoká funkce neznamená beztrestnost a spravedlnost dosáhne na každého. A co u nás?
U Édouarda Philippea, který stál v čele kabinetu do léta, u stávajícího ministra zdravotnictví Olivera Vérana a u dalších politiků se zastavila policie kvůli devíti desítkám trestních oznámení. Ta podali pacienti s covidem-19, lékaři, pracovníci ostrahy ve věznicích, policejní příslušníci a další občané především kvůli údajně pomalé reakci úřadů na jarní vlnu pandemie. A na co si stěžovali? Na to, že stát nebyl schopen zajistit dostatek roušek a dalších ochranných pomůcek.
Jeden by řekl, že jsou Franouzi na své politiky trochu moc přísní. Andrej Babiš se svými ministry také nebyli schopni včas pořídit ochranné pomůcky, premiér navíc v rozporu s běžným postupem aktivně brzdil ustavení ústředního krizového štábu a ministr zdravotnictví Vojtěch vydával nezákonná nařízení. Podle mustru republiky, která si do svého štítu vetkla hesla „Liberté, Égalité, Fraternité,“ by už také museli být dávno vyšetřováni. U nás na to ale téměř nikdo ani nepomyslel.
Ono tu ale nejde o nějakou zbytečnou tvrdost. A už vůbec ne o to, aby předsedu vlády a ministra zdravotnictví nutně stihl trest. Takto prostě funguje spravedlnost: přijde podnět, a pokud ho policie shledá relevantním, vyšetřuje. Bez ohledu na to, na koho míří - ministr není víc než běžný občan. Pokud konkrétně francouzská vláda udělala chybu, přičemž se jí mohla vyhnout, pak část těch více než třiceti tisíc mrtvých Francouzů jde na její vrub. Samozřejmě nesmí jít o lynč a případná vina musí být prokázána bez pochybností.
Je předčasné tvrdit, že se Philippe a Véran něčeho dopustili. Nápor koronaviru postavil všechny politiky před situaci, s níž neměli zkušenosti. Vlastně nejen oni, ale nikdo, včetně epidemiologů. Mýlit se je lidské a nelze trestat členy vlády za to, že nezvládli něco, co dost dobře zvládnout na jedničku nešlo. Jde o to, zda nezanedbali své povinnosti, zda dodržovali všechny krizové postupy a jednali vždy v dobré víře, pouze s ohledem na zdraví občanů a na nic jiného. Postupovali takto Babiš s Vojtěchem?