KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Po více než půl roce hledání nového ředitele České pošty mělo být ve středu konečně jasno, kdo stane v čele tohoto obřího státního podniku. Nestalo se. Výběrové řízení skončilo fiaskem a ministr vnitra Vít Rakušan nakonec dočasným řízením společnosti pověřil současného náměstka ČP Miroslava Štěpána.
Po ani ne dva měsíce staré blamáži se jmenováním nového šéfa NAKITu jde o druhý personální přešlap ministerstva v řadě. Ten je navíc v případě České pošty o to problémovější, že na čtvrtého největšího zaměstnavatele se řítí ekonomické problémy – hovoří se i o hrozbě insolvence. Aby podnik odvrátil letošní až čtyřmiliardovou ztrátu, bude se podle všeho muset zbavit alespoň části svého lukrativního majetku. Nasnadě je třeba prodej „centrální pobočky“ v Jindřišské ulici, za niž by firma mohla inkasovat až miliardu. To však systémový problém nevyřeší.
Ministerstvo vnitra si naštěstí uvědomuje, že státní podnik musí projít transformací: jak přesně by však tato transformace měla vypadat, bude jasné až si stát „nadefinuje“, jaké služby vlastně od České pošty potřebuje. A kdo by měl poštu definitivně řídit chce ministerstvo rozhodnout až poté, co bude plán transformace na stole. Rakušan věří, že to bude ještě na jaře.
Odcházející ředitel Roman Knap přitom paradoxně transformaci České pošty nastartoval. „On skutečně bývalému politickému vedení ministerstva vnitra několikrát představil základní transformační model. Bohužel, tehdy k ní chyběla politická vůle,“ komentuje pro INFO.CZ důvod Knapova odchodu ministr vnitra Vít Rakušan a jedním dechem dodává slova o „spoluzodpovědnosti“ – jak politiků, tak managementu.
Po konci Romana Knapa ve vedení České pošty přitom začal Rakušan volat poté, co na veřejnost loni v červnu unikla informace, že se Knap sešel s hlavním aktérem kauzy Dozimetr Michalem Redlem. Navzdory tomu, že Knap tvrdí, že schůzka byla náhodná a pravděpodobně i účelová, se s ministrem dohodnul na svém konci – na druhé straně však i na tom, že se bude moci zúčastnit současného výběrového řízení. V něm paradoxně patřil k těm nejsilnějším kandidátům.