Vládu čeká hned na začátku rozhodnutí o nejdůležitější zakázce za poslední roky. Omezit utrácení a zároveň nezastavit modernizaci armády je téměř nemožné a bude to vyžadovat velkou odvahu

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ministerstvo obrany podle informací INFO.CZ už na začátku ledna čeká rozhodnutí, jak postupovat při nákupu 210 bojových vozidel pěchoty. Takzvaná BVP mají stát 50 miliard korun a mají nahradit značně přesluhující sovětské stroje.

Celý projekt má velké zpoždění. Účastníci tendru předložili nabídky 1. září loňského roku, ale expertní komise o pár měsíců později konstatovala, že žádná z nich nesplnila stanovené podmínky. Nová ministryně obrany Jana Černochová nyní musí rozhodnout, co dál. Variant je mnoho a jedna z nich skrývá i možnost, že vláda částečně splní svůj slib, který se týká omezení rozpočtových výdajů.

V čerstvě schváleném programovém prohlášení se vláda zavázala, že dodrží dvouprocentní závazek výdajů na obranu, který Česko dalo Severoatlantické alianci. Čeští politici rovněž před časem slíbili, že vybudují do roku 2026 těžkou obrněnou brigádu. Někteří experti ovšem varují, že nákup tak velkého množství BVP může způsobit mnohé potíže.

Například podle vyjádření bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého pro web natoaktual.cz bude nutné znovu prověřit, jaké možnosti realizace projektu existují, tak aby v důsledku nezastavil modernizaci armády i v dalších ohledech.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké možnosti úspor nabízí zakázka na BVP?
  • Přichází v úvahu její úplné zrušení?
  • Kolik by se ušetřilo?
sinfin.digital