GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Německo nově zřídilo post speciální zmocněnkyně pro otázky klimatu. Na pozici jmenovalo Američanku Jennifer Morganovou, dosavadní dlouholetou ředitelku ekologické organizace Greenpeace International – a ženu řady protikladů. Morganová je totiž na jedné straně zkušenou harcovnicí ekologické diplomacie a stála u řady podstatných globálních dohod. Zároveň však jde o aktivistku a ženu z terénu, která ještě loni na svém kajaku blokovala nizozemskou rafinerii společnosti Shell.
Nyní Morganová pod patronátem zelené ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové povede německou ekologickou diplomacii, tedy disciplínu, která se v nové vládě kancléře Olafa Scholze těší velké podpoře. A právě důraz na ekologii bude podle prohlášení kabinetu svázán se zahraniční politikou Německa mnohem více než dříve – náš soused jej chce cíleně prosazovat například i skrze své ambasády. Nová vláda si od své pro-ekologické diplomacie mimo jiné slibuje, že se jí podaří vytvořit klub velkých světových ekonomik, které budou společně zaujímat ambiciózní pro-klimatické kroky.
Post klimatického ambasadora je ve světě prozatím poměrně výjimečný. K jeho zřízení se zatím odhodlala jen hrstka zemí, například Spojené státy, Dánsko s Nizozemskem, Čína nebo UAE.
Přesto vytvoření této pozice v Německu zase tak velkým překvapením není – především proto, že své hlasité slovo v nové německé vládě mají Zelení. To jmenování Morganové coby první klimatické ambasadorky nadzdvihlo o poznání více obočí. Hlas zahraniční politiky Německa totiž nově bude stejný jako hlas, který doteď formoval a artikuloval často ne-mainstreamové hodnoty a postoje ekologů z Greenpeace.
A to je změna, na kterou si zatím nezvykla ani řada Němců.