Salvador se letos stal vůbec první zemí, kde je bitcoin uznán jako státní platidlo. Pokud v hlavním městě San Salvadoru přijdete do obchodu a budete chtít zaplatit právě touto kryptoměnou, nebudete odmítnuti. Naprostá většina obyvatel tohoto chudého latinskoamerického státu je však z této novinky o poznání méně nadšená, než tamní technokraticko-populistický diktátor Nayib Bukele, který teď chce vystavět město bitcoinu zaslíbené. Co na tom, že mu země krachuje pod rukama.
Předplatné INFO.CZ
Získejte veškerý obsah INFO.CZ. Plné verze podcastů včetně videa a slevy na knihy.
Technické problémy při placení, volatilita kurzu i celková nepraktičnost placení zboží každodenní potřeby bitcoinem znamenají, že více než 90 procent Salvadorců raději platí druhou oficiální měnou země - americkým dolarem. Jak tuto masu přesvědčit? Když to nejde silou, jde to ještě větší silou, řekl si podle všeho excentrický prezident Bukele - dle vlastních slov nejvíc cool diktátor na světě - a oznámil vybudování nového bitcoinového města, a to přímo u paty vulkánu Conchagua. Cílem však není následovat historického příkladu Pompejí, ale využít místní geotermální energie - k čemu jinému, než k těžení bitocoinu.
Nové město nazvané Bitcoin City bude podle prezidentského diktátora kryptoměně bitcoin zasvěcené. A přestože konkrétní plány zatím nebyly veřejně představeny, nějaké náznaky známé jsou. Tak například hlavní náměstí bude mít tvar znaku bitcoinu, kryptoměna se ve městě bude ve velkém těžit, a bude pochopitelně také i preferovaným platidlem. V novém utopickém městě se nebudou platit téměř žádné daně - tedy až na 13procentní DPH, jejíž výnos půjde rovným dílem mezi údržbu města a, pochopitelně, investice do bitcoinu.
„Není to jen nějaký dobrý nápad, bitcoinové město je dalším krokem v evoluci celého lidstva,“ uvedl při představení projektu salvadorský populistický prezident.