KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Facebook a Twitter blokují článek deníku New York Post, který přináší na základě emailů odhalení, že do obchodu s Ukrajinou byl zapleten nejen syn Joea Bidena Hunter, ale dokonce sám bývalý viceprezident. Zatímco Facebook výrazně omezil dosah příspěvků, Twitter jeho zveřejnění v podstatě rovnou zakázal. Je to naprosto skandální praxe, proti níž jsou ruští propagandisté parta nýmandů.
Facebook tvrdí, že dosah příspěvků omezil, protože článek může obsahovat některé nepravdy. Aktuálně ho procházejí najatí „factcheckeři“ a dokud se neukáže, že je vše v pořádku, dosah bude sociální síť i nadále omezovat. Twitter pro změnu prohlásil, že má pochybnosti o původu emailů, na něž se New York Post odvolává. Tato argumentace je přitom chybná hned ze dvou důvodů. Twitter nemá právo posuzovat relevanci novinářských zdrojů a za druhé z vyjádření New York Post je velmi pravděpodobné, že nejde o falzum, emaily se ze stejného zdroje dostaly například k některým politikům.
Problém je i v odlišném přístupu. Vzhledem k bulvární povaze New York Post je zřejmé, že ostatní novináři nad celou story poněkud ohrnují nos a ani se nesnaží předstírat, že by pravost emailů ověřovali, nebo se „nedej bože“ věnovali kauzám Bidenova syna. Nelze také očekávat, že by Twitter či Facebook zkoumal relevanci uniklých dokumentů třeba u deníku The New York Times. S lehkým úsměvem lze třeba vzpomenout na nedávnou kompletně smyšlenou zprávu (zdánlivě od NYT), podle níž senátorka Elizabeth Warrenová podpořila v souboji o prezidentskou kandidaturu Bernieho Sanderse. Než se přišlo na to, že jde o čistou fake news, získal článek 15.000 sdílení jenom na Facebooku.