KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Český dotační byznys narostl do tak obřích rozměrů, že představuje železnou kouli na noze celé ekonomiky. Pokud se jí nezbavíme, stáhne nás ke dnu.
Že je tuzemský dotační byznys přebujelý, komplikovaný a v důsledku neefektivní, tak nějak všichni přirozeně tušíme. Ovšem až při pohledu na konkrétní čísla vynikne, o jak velký problém se jedná, jakých absurdit je systém schopný a jak výrazně zatěžuje celou ekonomiku.
Erár na národních dotacích ročně rozdělí 500 miliard – a protože se podobně nepředstavitelnými čísly v posledních letech šermuje jako o závod, má smysl dát tuto sumu do kontextu. Pamatujete na nedávnou vyhrocenou debatu o nákupu letounů F-35? Jde o obchod za pětinu této částky, za 100 miliard. Nový jaderný blok v Dukovanech papírově vyjde na 160 miliard (byť reálně to bude o něco více) a vysokorychlostní železnice na sobě má cenovku 650 miliard, reálně spíš bilion.
Jen málokdo vám do očí řekne, že by bylo lepší pokračovat v plnění černé dotační díry než poslat peníze na výše zmíněné projekty. A přesto je současný dotační systém extrémně složité změnit a zeštíhlit – většina lidí prostě pokrčí rameny s postesknutím, že dotace jsou „nutné zlo“. Hodí se tak blíže se podívat na to, co že to ono „nutné zlo“ vlastně je a kam peníze reálně směřují.
Nejvyšší kontrolní úřad v poslední „výročce“ vypichuje příklad prostějovské firmy AMF Reece. Že jste o ní neslyšeli? Jde o společnost, která přišla s vizí vývoje unikátních šicích strojů. Jenže firma, která od roku 2007 načerpala dotace a podpory za téměř pět set milionů korun, před dvěma lety zkrachovala – o její výrobky přestal být na trhu zájem. A jak suše doplňuje NKÚ: „Ekonomické přínosy v podobě zvýšení tržeb, zisku i exportu byly výrazně nižší, než příjemce předpokládal.“
Jde o exemplární příklad českého dotačního byznysu, ocelové koule, která naši ekonomiku a konkurenceschopnost táhne ke dnu. Ukazuje totiž, že sice dotujeme kdeco, ovšem bez efektu, bez reálných ekonomických přínosů, bez toho, aby nás jako společnost dotace postrčila trochu vpřed, aby zvýšila naši konkurenceschopnost. Národní dotace udělujeme proto, aby se vyčerpaly.