KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Šéf společnosti Scio a poradce ministra školství Ondřej Šteffl vyzval na sociálních sítích rodiče osmáků, aby šli demonstrovat. Důvodem jsou nedostatečné kapacity středních škol. Možná jste si toho všimli i ve svém okolí. Dostat se na střední školu je velmi složité a místo pro vaše potomky nemusí zbýt ani na učňáku.
Pokud se vám to stalo, nemusíte zoufat. Ministerský poradce pro vás má další slova uklidnění. „Těm, co se nedostanou, se nic nestane, když na rok pojedou do světa, budou pracovat,“ řekl pro Seznam Zprávy. Určitě nejsem proti tomu, aby děti sbíraly zkušenosti prací a klidně i v zahraničí, ale tady se bavíme o dětech, kterým je 15 let.
V době, kdy země, které mají kvalitní školství a sází na vědu a technologie, získávají dramatický náskok, Česko přichází s prací 15letých. O „vyspělosti“ naší vlasti je to více než vypovídající. Bavíme se tu navíc o velmi prostém výpočtu, kdy do škol přichází početná generace, jejíž nástup se dal předvídat a podle toho se dala kapacita nastavit. Nikdo to neudělal. A to nejen na vládní úrovni, ale i na úrovni krajů či obcí. To je ovšem to nejmenší.
Mnohem větší problém je, že vzdělávání hraje v české politice v podstatě bezvýznamnou roli, přestože neexistuje důležitější téma. Jako rodiče dobře víte, že bez dobrého vzdělání (jakéhokoliv typu) váš potomek nemá velkou šanci v životě výrazně uspět. A má to čím dál těžší.
Stačí se podívat na osmiletá gymnázia. Každý rok citelná část rodičů trne, zda se jejich dítě dostane. Šance je velmi malá a školy praskají ve švech. Netrnou jen tak pro nic za nic. Ví, že je to v podstatě jediná státní škola, která má alespoň částečnou kvalitu, protože stahuje talentované žáky i nejlepší učitele. Pominu, že výuka na nich je stejně „tupá“ jako na českých základkách, ale pojďme si upřímně říct, jak se tohle šílenství každý rok odehrává.