Bitcoin přišel o geopolitickou nevinnost. Do války vstoupily kryptoměny, co s nimi bude dál?

E15 PREMIUM | Do války Ruska s Ukrajinou stále výrazněji zasahují kryptoměny. Kyjevu jejich prostřednictvím proudí v přepočtu stovky milionů korun. Napadená země chce navíc bránit tomu, aby Rusové mohli najít v bitcoinu a spol. útočiště před sankcemi a pádem rublu. Na přetřes se tak dostává otázka, jak moc jsou nejrozšířenější kryptoměny opravdu anonymní, část odborníků navíc spekuluje, do jaké míry by případně Moskvě dokázala nahradit výpadek systému SWIFT. Kryptoměny se dostaly do stadia, kdy je geopolitika přestala ignorovat, míní autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu Josef Tětek.

Přestože virtuální měny fungují nezávisle na státu, kryptoměnová komunita se k probíhající válce nestaví lhostejně. „Putin spáchal zločin proti ukrajinskému a ruskému lidu,“ deklamoval na svém twitteru ruský rodák, pozdější emigrant do Kanady a současně spolutvůrce druhé největší virtuální měny ether Vitalik Buterin.

Přední světové kryptoburzy Binance či FTX oznámily, že na pomoc s řešením humanitární situace na Ukrajině poskytnou přes deset milionů dolarů. Neváhaly ani tuzemské kryptofirmy. Například SatoshiLabs, výrobce kryptopeněženky Trezor, shromáždil ke stejným účelům 25 milionů korun v bitcoinu a provozovatel těžebního „družstva“ SlushPool ohlásil podporu v přepočtu 8,5 milionu korun. Ukrajinská vláda může počítat i s finančními dary ve formě kryptoměn bitcoin, ether či tether od drobných přispěvatelů.

Na její kryptoměnové peněžence se už nashromáždily virtuální mince v hodnotě přes 10 milionů dolarů. Agentura Bloomberg s odkazem na data analytické společnosti blockchain Elliptic uvádí, že střední hodnota daru dosahuje 95 dolarů. „Tohle je oblast, kde technologie kryptoměn září: globální fundraising,“ pochvaluje si šéf Binance Čchang-pcheng Čao.

sinfin.digital