KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | S tím, jak postupuje rozhodování o nákupu bojových vozidel pěchoty (BVP), citelně se zostřuje i zákulisní boj. Do hry se dostávají nejrůznější anonymní zprávy, jejichž původce v současnosti podle informací INFO.CZ vyšetřuje vojenská policie. Jedním z nich je i e-mail, který dorazil poslancům bezpečnostního výboru a z něhož vychází některé články českých médií.
Šifrovaný e-mail z adresy [email protected] se tváří jako sdělení od úředníka ministerstva obrany a obsahuje podklady pro jednání podvýboru pro akvizice ministerstva obrany. V takzvaných metadatech e-mailu je uveden uživatel friha, což může být jen provokace. Filip Říha se jmenuje i náměstek ministerstva obrany, který v minulosti resort opustil a znovu se tam vrátil. Ministerstvo odmítá, že by měl s e-mailem cokoliv společného.
„Můžeme to jednoznačně vyloučit. Na počítačích, které využíval či využívá náměstek Filip Říha, je veden pod odlišným uživatelským jménem. Považujeme to jednoznačně za pokus autora e-mailů svést pozornost k jiným osobám. Ať už k osobě náměstka Říhy (který je mj. jedním z hlavních terčů pomluv a lží pisatele), nebo pracovnici Sekce vyzbrojování a akvizic, toho času na mateřské dovolené, kde je podoba mezi jejím jménem a pojmenováním e-mailové adresy. I v jejím případě autorství vylučujeme,“ řekl INFO.CZ mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Podle informací INFO.CZ už e-mail vyšetřuje vojenská policie. Zkráceně lze říci, že jeho pisatel doporučuje, aby stát servisoval bojová vozidla ve státních podnicích VOP CZ a LOM Praha na úkor privátních firem. Státním podnikům se přitom v posledních letech příliš nedaří. V roce 2018 byl jejich souhrnný výsledek minus 130 milionů korun, v roce 2019 minus 222,4 milionu korun a nedá se čekat, že loni se trend obrátil. Privátním českým zbrojovkám se přitom výrazně daří řadu let a je jedno, kterou pro srovnání vybereme.