5 největších internetových hoaxů historie

Info.cz

Pravděpodobně každý z vás se někdy stal obětí internetového hoaxu. Tedy nepravdivých zpráv, které se lavinovitě šíří. I v Česku jsme jich mohli zaznamenat několik, ale s těmi celosvětovými se nemohou rovnat ani omylem. Přinášíme vám přehled pěti největších v historii internetu.

1) Příšera z Montauku (2008)

Jeden z největších hoaxů internetové historie odstartoval v roce 2008 článek v lokálních novinách v městečku Montauk ve státě New York v USA. Na fotku podivného „monstra“ si možná pamatujete také, prostřednictvím sociální sítě facebook dorazila i k nám. Fotografií se zabývalo několik vědců, kteří určili, že jde pravděpodobně o tělo mývala ve značném stádiu rozkladu.

2) Jak nabít iPod z cibule (2007)

iPhone se tehdy poprvé ukázal světu, ale daleko větší oblibě se tehdy těšil iPod. Přehrávač od společnosti Apple se ovšem nemohl chlubit zrovna největší výdrží baterie. A tak přišel zlepšovák, který si podmanil svět. Víceméně žertovná internetová stránka Household Hacker zveřejnila video, které ukazuje, jak dobít iPod z cibule: prostě tak, že do ní zapíchnete nabíječku. Video bylo tak slavné, že se dostalo až do pořadu Bořiči mýtů. A co myslíte? Fungovalo to?

3) Víla z Derbyshiru (2006)

Angličan Dan Baines má v oblibě aprílové vtípky a jeden z nich se mu vyvedl dokonale. Vyrobil mrtvolku víly, kterou následně s patřičně poutavým příběhem umístil k prodeji na aukčním portálu eBay. Stránka s neodolatelnou a poněkud tajemnou nabídkou lámala poměrně dlouho rekordy v návštěvnosti. I když sám popřel pravost svého „nálezu“, dosud mu píší lidé, že se snaží zakrýt skutečnou pravdu. 

4) Google TV (2007)

Internetová televize od společnosti Google je snad jednou z nejstarších spekulací. Youtuber Mark Erickson před devíti lety natočil velmi zručné video, které dává návod, jak se do betaverze „vysílání“ Googlu dostat. No, lidé se nedostali nikam. Za pozornost ovšem stojí, že popis služeb, které údajná televize umí, se shoduje s funkcemi, které nabízí Netflix či Hulu. 

5) The Blair Witch Project (1999)

V roce 1999 v Česku neměl doma internet zdaleka každý. Ti šťastnější z nás měli příšerně pomalé vytáčené internetové připojení. I tak vás ale pravděpodobně zasáhla mánie kolem filmu The Blair Witch Project, který představuje partu studentů, kteří se vydají po stopách tajemné čarodějnice. Filmový trhák se tvářil jako dokument a díky jedné z nejlépe provedených marketingových akcí v historii si ještě řada lidí dlouho nebyla jistá, zda se dění ve filmu skutečně odehrálo či nikoliv.

sinfin.digital