Skupina několika málo českých europoslanců (Pavel Telička, Dita Charanzová, Petr Ježek, Jiří Maštálka a Kateřina Konečná) podepsala otevřený dopis, který zájmy velkých technologických společností staví nad zájmy kvalitní žurnalistiky, důvěryhodného zpravodajství a fungování časem prověřených médií. Dopis je posledním pokusem, jak odvrátit blížící se porážku dominantních společností Google či Facebook v Evropském parlamentu.
Evropský parlament v současnosti projednává směrnici, která upravuje autorská práva. Zjednodušeně řečeno by měla „dílům“ novinářů poskytnout podobnou ochranu, které se mohou těšit hudebníci, literáti a další. Měla by rovněž zastavit nebezpečný trend, kdy na obsahu vytvořeném novináři bohatnou téměř výhradně technologické firmy. V podstatě jde o velmi jednoduchý systém. Google či Facebook obsah, který zaplatil někdo jiný (například vydavatelství), zobrazují a prodávají na něj reklamu. Novináři z toho nic nemají a technologické společnosti ještě odmítají zodpovědnost za to, zda obsah porušuje či neporušuje autorská práva.
To je také skutečný důvod proč dochází k šíření fake news a podrývání principů demokratické společnosti. K ničemu podobnému ruské peníze prakticky nepotřebujete. Stačí vám třeba na stránky nasadit reklamní systém Googlu, troška šikovnosti při vytváření lživých zpráv, zaplatit reklamu pro pár příspěvků na Facebooku a když budete mít i trochu štěstí, máte web, který vás hravě uživí. Pro „nevěřící Tomáše“ doporučuji asi dva týdny staré vydání španělského deníku El Pais, který podrobně popisuje, jak Google žije v harmonii s fake news servery.