7 věcí, které byste měli vědět o novém rozpočtu EU

Lucie Bednárová

Na začátku května Evropská komise představí dlouho očekávaný návrh unijního víceletého rozpočtu, kterým se EU bude řídit po roce 2020. Už nyní se ale kolem jeho podoby objevuje řada otazníků a členské státy se začínají dohadovat, co všechno by se z něj mělo financovat a kdo „urve“ největší podíl. Jak bude rozpočet velký? Jak se na něm podepíše odchod Británie z EU? A hrozí zemím, které odmítají přijímat uprchlíky, méně peněz? Čtěte náš přehled.

Kdy bude návrh víceletého rozpočtu EU zveřejněn a kdo ho schvaluje?

S návrhem víceletého finančního rámce EU na období 2021-2027 přijde Evropská komise ve středu 2. května a poté bude v průběhu celého měsíce představovat konkrétní podrobnosti. K jejímu návrhu se vyjádří jak členské státy zasedající v Radě EU (jednomyslně), tak s ním musí souhlasit i Evropský parlament. Komise by chtěla, aby se debata o podobě rozpočtu EU uzavřela do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou na konci května příštího roku. Podle mnohých se ale jedná o příliš ambiciózní plány.

Co se z rozpočtu EU platí?

Výdaje rozpočtu EU tradičně směřují hlavně do zemědělství a životního prostředí, na snižování rozdílů mezi státy a regiony EU a také na posilování jejich rozvoje nebo na zajištění bezpečnosti a stability uvnitř EU i mimo ni. Nový víceletý rozpočet EU by měl počítat i s financemi na nové priority, k nimž patří především obrana, výzkum, ochrana hranice, migrace a také rozvojová pomoc. Jedná se o investice, které jsou v zájmu všech členských států a mají přidanou evropskou hodnotu.

Orbán je nebezpečný, EU ale na něj nestačí, říká v rozhovoru pro INFO.CZ francouzský politolog

sinfin.digital