Po dramatických střetech na hraničním přechodu v Kuźnicy se situace na polsko-běloruské hranici výrazně uklidnila. Kromě toho, že se snížil počet nelegálních pokusů o překročení hranice, se část migrantů z Běloruska vrátila do svých zemí. Polský premiér Mateusz Morawiecki na tuto situaci zareagoval „diplomatickou ofenzívou“ v podobě řady zahraničních návštěv. Jenže nehledě na slova podpory ze strany spojenců Polska je evidentní, že reálně se situace řeší úplně jinde než ve Varšavě, která ji nemá pod kontrolou.
Na jednu stranu se polská vláda Práva a spravedlnosti (PiS) tváří, že je to právě její diplomatický tlak, který napětí uvolnil. Ve skutečnosti ale dělala vše pro to, aby situaci ještě více zhoršila. Nejde o přímou ochranu hranic, která žádné kontroverze nebudí, ale o nešetrný přístup k migrantům, kteří už se ocitli na polském území a zneužívání celé situace k vnitropolitickému boji. Ačkoliv podle průzkumů lehká většina Poláků s postupem vlády souhlasí, právě toto jednání vzbudilo vášnivé diskuse a kvůli němu je Polsko v zahraničí vnímáno negativně.
Ostatně na místě bylo i několik českých novinářů, kteří se nemohli dostat přímo k hranici ani získat kvůli nekomunikativnosti pohled ze strany polských silových složek. Proto ve svých reportážích přinesli primárně obraz migrantů bloudících ve špatném zdravotním stavu hlubokými lesy. Samostatným problémem je i to, že si na tomto tématu s chutí smlsla ruská a běloruská propaganda. Ta chytře využila uzavření příhraniční oblasti v Polsku a umožnila západním novinářům informovat o situaci a střetech na hraničním přechodu v Kuźnicy z běloruské strany hranice.
Pravdou je, že jednou skutečně efektivní zbraní Polsko pohrozilo. Původně se mluvilo o uzavření železničního hraničního přechodu v Kuźnicy, kde se odehrávaly střety s migranty. To by mělo jen omezený potenciál, protože se nejedná o hlavní železniční trať mezi oběma zeměmi. Potom se ale v polské vládě objevil nápad hranici s Běloruskem kompletně uzavřít a to už by mělo výrazné důsledky i pro další aktéry. Bělorusko totiž slouží jako významná tranzitní země do EU pro zboží z Ruska, ale i Číny.