Byl dlouho ve stínu Merkelové, na třetí pokus to Merzovi konečně vyšlo. Čerstvý šéf CDU slibuje nový začátek, bude ale muset překročit svůj stín

Zuzana Lizcová

„Milé přítelkyně a přátelé, výsledek volby přijímám a jsem hluboce dojat,“ pronesl minulou sobotu Friedrich Merz. Z lakonické věty, v jejíž půlce se mu zlomil hlas, byla znát úleva i velké dojetí. Na to, aby se vrátil do čela své Křesťanskodemokratické strany (CDU), potřeboval Merz tři pokusy – nebo dlouhá dvě desetiletí. Podle toho, jak se to vezme.

Hospodářský expert a zdatný řečník Merz patřil mezi nepřehlédnutelné postavy CDU už na počátku tisíciletí, a to nejen kvůli své bezmála dvoumetrové výšce. V roce 2000 byl ve víru finančního skandálu, který smetl (nejen) někdejšího kancléře-sjednotitele Helmuta Kohla, zvolen do čela parlamentní frakce CDU/CSU. Merz patřil do nejužšího vedení strany a roli opozičního vůdce plnil s velkým zápalem. Mohl oprávněně snít, že v roli předsedy CDU brzy vystřídá nevýraznou a trochu suchou Angelu Merkelovou.

Staly se ale dvě věci: CDU/CSU v roce 2002 prohrála spolkové volby a Merkelová překvapila. „Dívenka“ z východu svého rivala z vedení frakce suše odstavila. Merz ještě chvíli budil pozornost – představil například daňový koncept, jehož základní body se daly shrnout pár slovy na pivním tácku. Anebo v etnicky pestrém Německu rozvířil debatu o dominantní národní kultuře. 

Ještě v roce 2005 tak hájil barvy CDU v předvolebním boji a Merkelové v zákulisí okopával kotníky. Následný vznik velké koalice se sociálními demokraty a její politické kroky ale už nerozdýchal. V roce 2007 se (notně otrávený) Merz z vrcholné politiky zcela stáhl. Zcela, ale ne definitivě. Už tehdy se nechal slyšet, že se jednou vrátí. Ani on sám ale nečekal, že to potrvá tak dlouho.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč to Merzovi napotřetí vyšlo?
  • Jaké velké zkoušky nového šéfa CDU čekají?
  • A co může Merzovi nahrávat?
sinfin.digital