Poválečný odsun sudetských Němců považuje za spravedlivý nejméně Čechů od poloviny 90. let. Za historickým rozhodnutím, kdy se na základě Benešových dekretů muselo z tehdejšího Československa po druhé světové válce nuceně vystěhovat skoro dva a půl milionu etnických Němců, stále stojí skoro dvě pětiny obyvatel Česka. Zhruba stejný počet lidí vysídlení naopak považuje za nespravedlivé, ukázal aktuální průzkum společnosti CVVM. V odlišných postojích hraje roli hlavně věk a politická orientace.
Čtvrtina Čechů si myslí, že poválečný odsun německých rodin zejména z pohraničních oblastí tehdejšího Československa byl sice nespravedlivý, ale za minulostí je potřeba udělat tlustou čáru. Devět procent lidí se přiklání k tomu, aby se Češi za odsun Němcům omluvili, a čtyři procenta považují dokonce za správné, aby postižené rodiny dostaly za vysídlení odškodnění nebo se jim vrátil zabavený majetek.
Levicový důchodce vs. pravicový měšťák
Lidé, kteří naopak trvají na tom, že vyhnání Němců bylo spravedlivé a správné, jsou podle průzkumu zejména ti starší a s levicovými názory. „Častěji tento postoj zastávají důchodci, dotázaní se špatnou životní úrovní vlastní domácnosti, respondenti z obcí a malých měst s populací od osmi set do dvou tisíc obyvatel a lidé preferující KSČM či ČSSD,“ vysvětluje analýza Centra pro výzkum veřejného mínění.