ANALÝZA JANA JANUŠE | INFO.CZ v noci publikovalo první analýzu auditu Evropské unie, podle něhož nebyly v pořádku mnohé z dotací, které dostaly firmy ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Situaci však může být ještě horší, než se teď zdá a nemusí jít jen o potenciální střet zájmů. Pokud se nyní zveřejněné evropské závěry potvrdí a zfinalizují, jednotlivé podniky a také jejich manažeři mohou mít i trestněprávní problémy. Zdá se totiž, že může jít o daleko závažnější prohřešky proti finančním zájmům EU a tím i proti českému trestnímu zákoníku a zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob než v dobře známé kauze Čapího hnízda.
Evropský audit zanalyzoval šéfredaktor INFO.CZ Michal Půr a dospěl k tomu, že firmy z koncernu Agrofert opakovaně získaly z Evropské unie peníze na inovace. Na nic takového je ale podle dostupných informací nepoužily. Vzhledem k tomu, že jde o miliony korun, může jít i o trestný čin.
Trestný čin poškození finančních zájmů Evropské unie popisuje trestní zákoník ve svém 260. paragrafu. „Kdo vyhotoví, použije nebo předloží nepravdivé, nesprávné nebo neúplné doklady nebo v takových dokladech uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslující údaje vztahující se k příjmům nebo výdajům souhrnného rozpočtu Evropské unie nebo rozpočtů spravovaných Evropskou unií nebo jejím jménem anebo takové doklady nebo údaje zatají, a tím umožní nesprávné použití nebo zadržování finančních prostředků z některého takového rozpočtu nebo zmenšení zdrojů některého takového rozpočtu, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci,“ zní jeho první odstavec.