Stále sebevědomější obyvatelky Saúdské Arábie se hlásí o svá práva, i jinde v islámském světě samozřejmá. Před několika dny saúdský sněm navrhl, aby ženy získaly právo mít vlastní cestovní pas. Za dívku, které byla zatčena, neboť zveřejnila svou fotku bez šátku, se postavily vlivné ženy monarchie. Boj mezi modernisty a konzervativci už začal.
Projíždějí se na skateboardech, hrají basketbal, tancují. Srší energií. A prozpěvují při tom slova, která každému saúdskému konzervativci musejí připadat rouhavá. V písni, jejíž název lze snad přeložit slovy „Posedlí obavami“, dívky konstatují: „Ať muži zmizí, i my z nich šílíme, žádný (muž) není při smyslech, všichni jsou duševně nemocní...“
Z virálu, který na serveru YouTube vidělo za pěti týdnů přes sedm milionů lidí, je patrné, oč jde: o obsesivní kontrolu žen saúdskými muži. I tento klip připomíná, že ve velmi konzervativní monarchii není zvykem, aby ženy řídily auto. (Obyvatelky sousedních Emirátů ve voze samy jezdí, o jiných islámských zemích nemluvě). Nejde v pravém smyslu o zákaz, řidičské průkazy se Saúdkám prostě jen nevydávají. Už v říjnu roku 2013 o tom ve zjevné nadsázce zpíval saúdský komik a aktivista Hišám Fagíh, když hit Boba Marleyho otextoval slovy „No woman, no drive“. Jeho verzi si na YouTube pustilo 14 milionů lidí.
Aktivistkám i jejich sympatizantům Fagíhova typu nejde jen o řízení. Loni zahájená kampaň „Jsem si svým vlastním poručníkem“ polemizuje se systémem, podle kterého má v Saúdské Arábii každá žena mužského garanta, kterým je obvykle blízký příbuzný. Tento poručník rozhoduje, zda se manželka, dcera, sestra, či matka vdá, vycestuje, nebo si třeba jen pronajme byt. I zde se situace pomalu mění: příslušný výbor Poradního shromáždění před několika dny navrhl, aby ženy starší osmnácti let měly při výjezdu do zahraničí povinně vlastní pas. Jinými slovy: Saúdky by tak získaly právo samy cestovat. Teď jsou manželky – podobně jako děti – vepsány do dokladů svého muže.
Norma zatím prošla jen výborem, podle emirátského deníku Gulf News se mezi rádci ještě několik měsíců zdrží. Jmenovaný poradní sbor navíc zákony sám neschvaluje – pouze je předkládá panovníkovi. Shromáždění o 150 členech, z nichž pětinu tvoří ženy, ovšem má monarchovu důvěru. List Gulf News proto zmíněný návrh považuje za průlomový a rok 2017 označil za „klíčový pro práva saúdských žen“.