Okraj Islámábádu dnes zasáhly násilné střety mezi bezpečnostními složkami a demonstranty z řad přívrženců nového konzervativního islamistického hnutí, kteří přes dva týdny blokovali důležitou přístupovou cestu do pákistánské metropole. Protestovali tak proti údajnému rouhání ministra spravedlnosti. Zásah policie vyvolal další protesty po celé zemi. Islámábád se kvůli stupňování nepokojů rozhodl nasadit armádu, informovala agentura AFP.
K rozehnání asi tří stovek protestujících, kteří neuposlechli výzvy a neopustili místo, dnes zhruba 8000 příslušníků policie a polovojenských oddílů použilo vodní děla, slzný plyn a gumové projektily. V plamenech se ocitly přinejmenším tři policejní vozy.
Soukromé televize záběry z místa střetů nejprve přenášely živě, později byl ale přenos přerušen. Podle dozorového orgánu zastavení vysílání soukromých stanic nařídil osobně premiér Šahíd Chakan Abbásí.
Zprávy o násilném zásahu policie proti protestujícím se rychle rozšířily. Na znamení solidarity vyšli do ulic demonstranti mimo jiné v Karáčí, Láhauru, Fajsalabádu či Péšávaru. V hlavním městě se pak k původním demonstrantům přidali s příchodem noci další, píše agentura Reuters. Na některých místech jsou prý vybaveni holemi a ničí auta.
"Vláda (...) povoluje nasazení dostatečného počtu vojáků pákistánské armády (...) na podporu civilních sil, s cílem udržet v Islámábádu pořádek počínaje 25. listopadem až do obnovení pořádku," citovala AFP prohlášení úřadů. Podle agentury DPA mají vojenské jednotky za úkol chránit vládní objekty a významná centrální zařízení a rovněž diplomatické mise.
Podle AFP při střetech zemřel jeden policista, když byl zasažen kamenem do hlavy. Agentura DPA ale uvedla, že jeden z vysoce postavených představitelů policie tuto informaci popřel. Nemocnice v Islámábádu prý v souvislosti s nepokoji přijala 190 zraněných osob, z toho 137 policistů.