TOP 09 svírá politický amatérismus: Straně chybí tváře, agenda i řemeslo

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Sledovat v posledních týdnech dění u někdejší naděje všech pravicových liberálů, TOP 09, je čirý masochismus. Ještě ani nedoznělo ohlušující ticho, se kterým se strana vyrovnala s rozsudkem nad svým bývalým prominentem Dominikem Ferim a už čelí dalšímu průšvihu. Tentokrát jde o odcházení „neviditelné“ ministryně pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové, jež se jednou zapíše do učebnic politiky – konkrétně do kapitoly „Jak to nedělat“. 

Byly doby, kdy TOP 09 byla v Česku jednou z nejvýraznějších politických sil. Před 14 lety, rok po svém vzniku, strana ve sněmovních volbách získala přes 16 procent hlasů a po občanských a sociálních demokratech byla třetí na pásce. 

Dnes je samostatná existence strany mimo koalici Spolu pro většinu členů nepředstavitelná, partaj se potácí kolem pětiprocentní úrovně, v posledních průzkumech dokonce padá ke třem procentům. 

Důvodem propadu preferencí jsou poslední politické kauzy, které však za sebou mají hlubší příčiny. K těm ale později. 

Každý, kdo „Topku“ v posledních týdnech a měsících blíže sleduje, musí žasnout nad absolutní absencí politického řemesla. To se projevilo například u rozsudku nad někdejším prominentem Dominikem Ferim za trojnásobné znásilnění, kdy od strany a jejích čelních představitelů znělo pouze ohlušující ticho. 

Naopak víc než hlasité bylo vedení strany ve chvíli, kdy se jednalo o tom, že by se na kandidátku do evropských voleb dostal někdo, kdo by získal silnou podporu voličů. Třeba, nedejbože, Kalousek!

Ten největší politický amatérismus ale přišel tento týden. Odcházení „neviditelné“ ministryně pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové – ano, to je ta, která si stěžovala na „nedostatek lajků“ za svou práci – se stalo naprostým úkazem české politiky.

Zaprvé: Kdokoliv je v jakékoliv vyšší manažerské funkci a stěžuje si na nedostatek lajků, můžete se vsadit, že problém je někde jinde. Ale to je to nejmenší. Absence politického fortelu se ukázala poté, co Langšádlová svou demisi oznámila a vyšlo najevo, že stranické vedení nemá vybraného žádného náhradního kandidáta. Ze sídla strany v Opletalově ulici dlouhé dny opět znělo jen významné ticho.

Až po týdnu strana prolomila mlčení s novým kandidátem Pavlem Tulejou, stačilo však jen pár hodin novinářské a akademické práce k tomu, aby na něj vyplula první kauza, jež je však pro předpokládaného ministra pro vědu a výzkum poměrně zásadní: Tuleja měl publikovat své odborné články v predátorských vědeckých časopisech

Nový budoucí ministr – doteď doby prorektor Slezské univerzity a zastupitel Moravskoslezského kraje – pak namísto toho, aby se společně s vedením strany k situaci postavil čelem, využil oblíbené kličky hodit celý problém „na stážistku, která již u nás nepracuje“. To v případě akademické sféry znamená potopit doktorandku, se kterou Tuleja zmíněné texty psal. Inu, kandidát par excellence!

V pátek odpoledne nicméně Tuleja pod tlakem situace oznámil, že se vzdává nominace.

„Žádný ministr nesmí být zatížen pochybnostmi o způsobilosti vykonávat svůj úřad, a proto se vzdávám nominace na ministra vědy, výzkumu a inovací vlády České republiky,“ uvedl Tuleja v tiskovém prohlášení.

Česká politika zoufale potřebuje generační obměnu. Místo toho se už zase řeší „veterán“ Kalousek

Bacha na Kalouska

Za politickým amatérismem, který stranu sužuje, je jak absence věrohodné agendy, tak personální vyprázdněnost. Strana jako by zapomněla, že politika je řemeslo a tak k ní také je třeba přistupovat; zakladatelé „Topky“, Karel Schwarzenberg s Miroslavem Kalouskem, byli ti nejlepší „od fochu“. 

Jenže zatímco první je už nejspíš v nebi, druhý se ocitl v nelibosti současného vedení strany. Přesto si dovolím hypotézu: pokud by kterýkoliv z nich vedl poslední povolební vyjednávání, jen stěží by vyměnili křeslo silného ministra za post předsedkyně sněmovny jako Markéta Pekarová Adamová. 

S nedostatkem silných osobností – schválně si zkuste vybavit alespoň jediného místopředsedu strany – straně chybí i agenda. Věrohodný program fiskální konsolidace a středo-pravé, konzervativně-liberální politiky.

Strana má dvě ministerská křesla s tím, že proti ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi se krátce po nástupu do funkce postavili lékaři, zmíněná Langšádlová pak ponejvíce zaujala svými stížnostmi na nedostatek vlastní popularity. Politiku rozpočtové odpovědnosti, jeden z historicky silných programových pilířů TOP 09, nemá ve straně kdo formulovat.

Výsledkem je stav, kdy jakýkoliv program alespoň navenek přebíjí cokoliv „anti-Babiš“ a „anti-Kalousek“. Silné apely a agendy, které by strana dokázala formulovat, natožpak prosadit a přitáhnout jimi voliče, zoufale chybí. 

Smutným výsledkem výše zmíněného je poslední volební průzkum od Medianu, kde má TOP 09 se 3,5 procenty voličské podpory stejné preference jako současní komunisté a je dokonce procentní bod za rebrandovanou SocDem, stranou, jež se nachází mimo Sněmovnu i záři reflektorů.

Lenka Zlámalová: Vláda pořád dluží odpovědi k největší investici v historii Česka

Kongres v Ostravě ukázal, jak jsou Fiala a spol. odtržení od reality. ODS si musí pustit k tělu kritiku

Vyjedená, ne podpálená planeta. Mladí by se místo stávek za klima měli zaměřit na staré sobce

sinfin.digital